…Näidendid


Uuendatud 14.06.2018

Näidendid

Järgnev valik sisaldab suuremat – kuigi mitte ammendavat – osa näidenditest, mida olen kirjutanud. Reeglina on minu näidendid suhteliselt kammerlikud, sisaldavad vähe tegelasi ja keskenduvad suurejooneliste efektide ning mastaapsete narratiivide asemel ühele põrutavale sündmusele üksikute inimeste eludes. Ilmselgeks erandiks on Jarry “Ubu Roi” mõjude all kirjutatud absurdne farss “Molbert”, mis sülitab kõigi eelnevate määratluste peale.

.
.
.
.
.

(Uuemad eespool)

Sturm, Julie (2018)

(.pdf fail, 46 lk)

12 tegelast (9 m 3 n), aga mängitav 5 näitlejaga (2 m 3 n), 2 vaatust

Minu vanavanaema Julie Sturmi eluloost inspireeritud draama, kus naine põgeneb lastega Eestist Nõukogude vägede eest ja jõuab Tšehhoslovakkiasse välja, kuid arreteeritakse seal ja saadetakse Eestisse karistust kandma. Sõja, jõhkruste ja vägistamiste keskel peab naine kuidagi nii end kui oma peret elus hoidma.

Kommuun (2017)

(.pdf fail, 54 lk)

13 tegelast (7 m 6 n) pluss mass, 2 vaatust

Legendaarsesse Tartu kommuuni saabub uus liikmekandidaat, kuid juhtumisi kattub tema tulek ebameeldivate uudistega kommuuni edasise tuleviku kohta. Konflikt linnavalitsusega paisub sisevõitluseks ja ühel hetkel polegi enam kindel, kas kommuuni liikmetel on häid valikuid. Ometi tuleb langetada otsus: alistuda ja seeläbi alles jääda või vastu hakata ja seeläbi kaduda.

Vahtra vari (2012)

(.pdf fail, 7 lk)

1 tegelane (1 m), 1 vaatus

Mononäidend. Üks mees otsustab, et tema enam selles riigis ei ela. Ega ka üheski teises. Ta astub riikide süsteemist üldse välja. Ainult et nii lihtsalt asjad ei käi.

Fluidum (2010)

(.pdf fail, 28 lk)

8 tegelast (5 m 3 n), 1 vaatus

“Fluidumi” sünopsis osales Tallinn 2011 näidendivõistlusel, kus ta valiti 5 parema töö hulka. Näidend räägib sellest, kuidas ühes Põhja-Eesti piirivalvepunktis kaob ootamatult salapärane vanamees. Tema asemel on ülekuulaja vastas järsku ainult klaas vett. Keegi peab selle eest vastutama. Probleem aga tekib sellest, et tavapärased käsuliinid, protseduurid ja loogika ei taha eriti kehtida, karjugu ülemus nii palju kui tahes.

Molbert (2009)

(.pdf fail, 42 lk)

20 tegelast (10 m 10 n) pluss mass, 2 vaatust

Albert Jarry näidendi “Ubu Roi” mõjutustel kirjutatud “Molbert” räägib väikesest ametnikust, kes tahaks olla suur aadlik. Sõbra abiga ja mahitusel pürgib Ervin Molbert maailmavalitsejaks. Kahjuks seisavad tema teel krahvinnad, emised ja infoliini Kati ning lisaks veel ka kiuslik ja ülbe Pealelugeja, kelle hääl kummitab õnnetut Molbertit nii maises taevas kui põrgus.

Kristalltorn (2009)

(.pdf fail, 45 lk)

10 tegelast (4 m 6 n), pluss paar repliigita statisti, 2 vaatust

Kui Sandro otsustab, et temal on maisest argisusest kõrini ja ta soovib erakuna elada, avastab ta, et lisaks tüütule perele ja teistele inimestele, kes ei kavatse austada tema õilsat tahet, tuleb tal leida ka oma erakukants. Ettevõtliku sõbra abiga asub ta elama torni, kahjuks aga muutub see kiiresti turismiatraktsiooniks. Saatuse keerdkäigud toovad kaasa olukorra, kus tornist saab suurepärane rahaallikas nii ettevõtlikule sõbrale kui kohalikule kogukonnale.

Pääsu teekonnad (2009)

(.pdf fail, 58 lk)

13 tegelast (10 m 3 n), 2 vaatust

Töötuks jäänud Rainer katsub meeleheitlikult rahalise ree peale saada. Ehkki kohaliku kõrtsi stammkunded proovivad teda aidata, tõmbab väärarusaamaga alanud skeem teda veel sügavamale lohku. Samal ajal realiseerivad poeg Raivo ja tütar Kristel omal moel enda unistusi. Poja pehmelt öeldes kahtlane sissetulek algatab traagilise ahela, mis lõhub pered ja elud.

Leelo ja Varjulised (2009)

(.pdf fail, 31 lk)

16 tegelast (2 n 14 m/n), 1 vaatus

Lastenäidend “Leelo ja Varjulised” kirjeldab Leelo-nimelise tüdruku uurimisretke maa alla ja lõpeb loomulikult õnnelikult.

Rannailm (2007)

(.pdf fail, 50 lk)

15 tegelast (10 m 5 n), 2 vaatust

“Rannailm” räägib sellest, kuidas ühes Eesti puhkekeskuses kohtuvad erinevad inimesed eri maadest ja viisaka fassaadi alt lekib rassismi, ksenofoobiat ning vana head suhete lagunemist. Keskuse baaris on sunnitud ühist ruumi jagama muuhulgas Eesti kolonel Aasakand, noor ja jõukas IT-mees Oliver, eesti-juudi ärimees Erik ja kamp jõmme. Võõraviha, armukadedus ja salajased suhted viivad olukorrani, kus ühekaupa lahkuvad spaast peaaegu kõik külalised – kas siis sunniviisiliselt või vabatahtlikult.

Kaneelilõhn (2007)

(.pdf fail, 13 lk)

4 tegelast (2 m 2 n), 1 vaatus

Üks mees on vaadanud tänaval seistes, kuidas üks naine elab oma kodus oma elu. Mees on pidanud taluma, kuidas naine armastab kedagi teist. Nüüd tunnistab ta üles, mis jubedusega ta sai hakkama. On see ülekuulamine? Või hallutsinatsioon? Kas mõrv on toimunud või toimumas või ei saagi kunagi toimuma?

Egokulturism is using WP-Gravatar